To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wybory Prezydenckie w USA 2024
(22.01.2025, 14:16)Kontestator napisał(a): Muszę Trumpowi przyznać, że on potrafi robić show.

Trudno nie wpadać tutaj w szybkiego Godwina, zwłaszcza po wczorajszym geście "rzucania serca". Tak, robienie show to pewna cecha wspólna.

Cytat:Wszędzie są media jak podpisuje kolejne executive orders. I do tego dodaje komentarz przy każdym podpisie. Demokraci nie potrafią w media. Biden gdzieś znikał i czasami na Twitterze napisał "podpisałem coś tam".

Nie przesadzaj, tylko w pierwszym dniu Trump wyprodukował 80 dekretów. Spora część z nich to po prostu likwidacja dekretów lub postanowień Bidena. Nawet gdyby medialnie chciało się każdy z nich pojedynczo komentować, to się nie da.

Cytat:Tyle, że szwaby i żabojady to są niewiarygodni. Ile byśmy czekali na sprzęt?

Akurat co do niewiarygodności to Polska nie powinna się specjalnie stawiać, likwidowanie podpisanych umów wiarygodności nie przysparza. Jeżeli państwo po każdej zmianie rządów likwiduje hurtowo kontrakty, to nie powinno narzekać.

Cytat:Jakieś są możliwości produkcyjne Europy? Europa powinna zbudować swój przemysł zbrojeniowy, faktycznie europejski. Polacy produkują bojowe wozy piechoty, Francuzi armat haubice samobieżne, Niemcy czołgi etc. Ale oczywiście to nigdy się nie stanie. Jak Francja mówi o europejskim przemyśle zbrojeniowym to ma na myśli francuski.

Polska jak na razie swoimi wozami bojjowymi potrafiła zachęcić tylko Rumunię. Ale przez ogólny wzrost popytu w zbrojeniówce nie wiadomo, czy by sobie poradziła z zamówieniami.

Cytat:Trump przeznaczył właśnie 500mld dolarów na program Stargate. 2% amerykańskiego PKB na AI. Ile w tym czasie przeznaczy Europa?

Ciekawa sprawa z tym AI, bo właśnie widziałem wpis Muska, że te 500mld nie istnieją, że pokrywa się "zaledwie" 10 mld. Może niech się Trump z Muskiem dogadają, ile w tym prawdy a ile kolejnej wydmuszki medialnej-

Cytat:Europa jest bez jajeczna a na wrażliwości społecznej za daleko nie pojedzie.

Francja eksportuje 11% światowych produktów militarnych, około tyle co Rosja (stan rok 2024), drugie miejsce na świecie po USA. Niemcy prawie tyle co Chiny, 5,6%. Są jeszcze Włochy (4,3%), Wielka Brytania (3,7%), Hiszpania (2,7%). Nawet zaćpana trawką i tęczowa Holandia wyrabia 1,2%, a pro-imogracyjna i anty-klapsowa Szwecja eksportuje 0,8%. Polska natomiast 0,7%, 14 miejsce na świecie. Z pewnością to dlatego, że za dużo wrażliwości społecznej się tu rozpleniło, to jest te powód.

https://www.produktion.de/schwerpunkte/r...e-341.html
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
(22.01.2025, 16:33)Hans Żydenstein napisał(a): Na razie żadna kasa nie popłynęła, więc nie muszą nic wycofywać.

Jak nic nie wycofają to kasa popłynie. Tak wygląda zarządzanie budżetem państwa. Jeżeli zapisałeś na coś jakieś środki to musisz je wycofać osobną ustawą. W przeciwieństwie one zostaną wydane.

Cytat: Za obecnej kadencji sejmu żadna budowa EJ się nie rozpocznie.

Tak po prostu kraczesz, czy sprawdziłeś jednak jak wygląda harmonogram, gdzie początek "twardych" prac czyli lanie betonu zaplanowano na rok 2028. Duży uśmiech Natomiast w tym roku (2025) teren zostanie przekazany wykonawcy w celu wykonania prac przygotowawczych.

Więc wszystko zależy od tego jak zdefiniować "początek budowy". Bo technicznie to ona już się zaczęła:
https://www.money.pl/gospodarka/atom-na-...9616a.html
https://www.money.pl/gospodarka/sa-pierw...9824a.html
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualno...15554.html



Tak wyglądały nakłady do tej pory na atom:
2010 – 50 mln zł,
2011 – 27 mln zł,
2012 – 21 mln zł,
2013 – 37 mln zł,
2014 – 27 mln zł,
2015 – 69 mln zł,
2016 – 65 mln zł,
2017 – 53 mln zł,
2018 – 108 mln zł,
2019 – 78 mln zł,
2020 – 136 mln zł,
2021 – 121 mln zł,
2022 – 131 mln zł,
2023 – 472 mln zł,
2024 (do listopada) – 1 144 mln zł.
Będzie:
2025 - 4,6 mld
2026 - 11,2 mld
2027-2030 reszta z tych 60 mld



Cytat:Przypominam artykuł z 2009 roku : https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tusk-do...91623.html

Fajnie, ale za ponad połowę czasu jaki minął od 2009 roku nie odpowiada Tusk.
W przeciwieństwie do PIS Tuskowi budowa wielkich projektów infrastrukturalnych (autostrady, Gazoport w Świnoujściu) szła całkiem nieźle.

(22.01.2025, 16:11)DziadBorowy napisał(a): A nie pomyślałeś, że w USA to wygląda podobnie?

Ale to nie ja przecież twierdzę, że to jak Trump się skompromituje ponownie jako prezydent i nie dowiezie obietnic to skończy się to dla niego spektakularną katastrofą.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
(22.01.2025, 18:31)DziadBorowy napisał(a): czy sprawdziłeś jednak jak wygląda harmonogram, gdzie początek "twardych" prac czyli lanie betonu zaplanowano na rok 2028.
Tak sprawdziłem. I właśnie stąd wynikają moje obawy.

(22.01.2025, 18:31)DziadBorowy napisał(a): Fajnie, ale za ponad połowę czasu jaki minął od 2009 roku nie odpowiada Tusk.

Odpowiada za 8 lat rządów, gdy nie zrobili nic konkretnego w tej sprawie i jedynie przeżerali pieniądze na pensje dla prezesów.

W przypadku naszego kraju nie można wykluczyć scenariusza, że skończy się znowu jak z elektrownią "Żarnowiec".
Odpowiedz
(22.01.2025, 20:33)Hans Żydenstein napisał(a): Odpowiada za 8 lat rządów, gdy nie zrobili nic konkretnego w tej sprawie i jedynie przeżerali pieniądze na pensje dla prezesów.

A co się działo przez kolejne 8 lat?


Cytat:W przypadku naszego kraju nie można wykluczyć scenariusza, że skończy się znowu jak z elektrownią "Żarnowiec".

Musiałby być jakiś nowy Czarnobyl, który sprawiłby, że większość społeczeństwa znowu byłaby przeciw atomowi.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
(22.01.2025, 17:57)bert04 napisał(a): Nie przesadzaj, tylko w pierwszym dniu Trump wyprodukował 80 dekretów. Spora część z nich to po prostu likwidacja dekretów lub postanowień Bidena. Nawet gdyby medialnie chciało się każdy z nich pojedynczo komentować, to się nie da.

Nie napisałem, że nagrane jest 80 podpisów. Ale że przy każdym nagranym daje komentarz. Na youtube masz sporo filmików z tego wydarzenia. Nawet w pewnym momencie mówi "Ile takich spotkań miał Biden? Zero i miałby zero do końca".

(22.01.2025, 17:57)bert04 napisał(a): Francja eksportuje 11% światowych produktów militarnych, około tyle co Rosja (stan rok 2024), drugie miejsce na świecie po USA. Niemcy prawie tyle co Chiny, 5,6%. Są jeszcze Włochy (4,3%), Wielka Brytania (3,7%), Hiszpania (2,7%). Nawet zaćpana trawką i tęczowa Holandia wyrabia 1,2%, a pro-imogracyjna i anty-klapsowa Szwecja eksportuje 0,8%. Polska natomiast 0,7%, 14 miejsce na świecie. Z pewnością to dlatego, że za dużo wrażliwości społecznej się tu rozpleniło, to jest te powód.

https://www.produktion.de/schwerpunkte/r...e-341.html

No patrz Pan i jakoś Europa nie potrafi Ukrainie zapewnić bezpieczeństwa. Bez pomocy USA Ukraina się sypie i mieliśmy tego przykład. Główne skrzypce w negocjacjach odgrywają USA a nie Europa. Zresztą sami Rosjanie powiedzieli, że interesują ich tylko rozmowy z Waszyngtonem.

Dlaczego tak jest, skoro jest tak świetnie?

(22.01.2025, 17:57)Trump napisał(a): I’m not looking to hurt Russia. I love the Russian people, and always had a very good relationship with President Putin - and this despite the Radical Left’s Russia, Russia, Russia HOAX. We must never forget that Russia helped us win the Second World War, losing almost 60,000,000 lives in the process. All of that being said, I’m going to do Russia, whose Economy is failing, and President Putin, a very big FAVOR. Settle now, and STOP this ridiculous War! IT’S ONLY GOING TO GET WORSE. If we don’t make a “deal,” and soon, I have no other choice but to put high levels of Taxes, Tariffs, and Sanctions on anything being sold by Russia to the United States, and various other participating countries. Let’s get this war, which never would have started if I were President, over with! We can do it the easy way, or the hard way - and the easy way is always better. It’s time to “MAKE A DEAL.” NO MORE LIVES SHOULD BE LOST!!!

Swoją drogą najnowszy wpis Trumpa.

Ten fragment nawet mnie rozśmieszył We must never forget that Russia helped us win the Second World War, losing almost 60,000,000 lives in the process jak ktoś to skomentował "To takie trochę przejechanie kijem po prętach klatki z rosyjskim historycznym poczuciem narodowej wartości."

We can do it the easy way, or the hard way
"Nie można powiedzieć, która masa ludowa ma więcej źródeł piękna. Są wieki całe, że jakiś naród przoduje drugim, są znów wieki, że idzie za drugim. Kto tępi narody, ten jakby zrywał struny z harfy świata. Cóż komu przyjdzie, że będzie miał harfę o jednej tylko strunie? Nie tępić, lecz rozwijać należy narodowości. A rozwijać je może wolność narodów, niepodległość i poszanowanie ich odrębności…"

Ignacy Daszyński
Odpowiedz
(22.01.2025, 21:59)Kontestator napisał(a): Dlaczego tak jest, skoro jest tak świetnie?

Masz jeszcze więcej, równie 'mądrych' pytań?
Przecież łączna pomoc krajów znacznie UE przewyższa pomoc USA, nie mówiąc o tym, że UE de facto finansuje funkcjonowanie państwa ukraińskiego.
A to, że USA są największym pojedynczym graczem, to oczywista oczywistość.
UE nie jest jednym organizmem gospodarczym ani wojskowym (jakbyś nie wiedział).
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
(22.01.2025, 22:35)Sofeicz napisał(a): Przecież łączna pomoc krajów znacznie UE przewyższa pomoc USA.

Militarna? Czy Europa jest w stanie zastąpić pomoc militarną gdyby USA się z takiej wycofały? Tak czy nie?

Stawiam tezę, ze ewentualnie porozumienie z Kremlem zostanie Uni Europejskiej narzucone i zawarte tylko z Waszyngtonem. Europa nie jest żadnym graczem.
"Nie można powiedzieć, która masa ludowa ma więcej źródeł piękna. Są wieki całe, że jakiś naród przoduje drugim, są znów wieki, że idzie za drugim. Kto tępi narody, ten jakby zrywał struny z harfy świata. Cóż komu przyjdzie, że będzie miał harfę o jednej tylko strunie? Nie tępić, lecz rozwijać należy narodowości. A rozwijać je może wolność narodów, niepodległość i poszanowanie ich odrębności…"

Ignacy Daszyński
Odpowiedz
(22.01.2025, 11:05)bert04 napisał(a): Między innymi na licznych zamówieniach militarnych wspieramy gospodarkę USA, na pohybel żabojadom i szwabom

Ale jak szwaby sprzedadzą ci czołg to będziesz na ich łasce gdy będziesz potrzebował części zamiennych. To już lepsze są te koreańce południowe.

Mieć broń od Szwabów to tak jak mieć gaz od ruskich. Jak się coś im nie spodoba to zawsze mogą zakręcić kurek z częściami tak jak ruscy zakręcali z gazem. Niech Szwaby zmienią podejście do klienta to klient może coś kupi.

A gdyby tak AfD zaczęło rządzić, a ruscy by nas zaatakowali to nagle mogłoby się okazać że akurat w takim momencie "zabrakło" części do maszyn...
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
(22.01.2025, 23:18)Kontestator napisał(a): Militarna?

Tak, nie mogę tego znaleźć ale kwotowo były to podobne sumy. Z tym, że liczenie tego w dolarach jest mylące. Dla przykładu te kilkaset czołgów które przekazała Polska rynkowo warte jest pewnie tyle co dwa zestawy Patriot. A niewątpliwie stanowiły bardziej istotne wzmocnienie Ukraińskiej Armii.
Ile czołgów przekazały Ukrainie USA? Niepełny batalion? Uśmiech

Edit: O mam tu coś:
[Obrazek: AfTUVdi.png]

A na tym zestawieniu nie ma przykładowo samolotów, których Europa przekazała całkiem sporo a USA okrągłe ZERO.


Cytat: Czy Europa jest w stanie zastąpić pomoc militarną gdyby USA się z takiej wycofały? Tak czy nie?

A czy USA byłoby w stanie zastąpić pomoc militarną gdyby Europa się z niej wycofała? Czytałem, że w niektórych obszarach jest z tym u nich krucho, znaczy broń mają, ale muszą utrzymywać zapasy na konflikt z Chinami. Tutaj też podobnie jak w Europie było ostre czyszczenie magazynów z tego co niedługo straci datę przydatności do użycia.


W marcu 2024 USA były w stanie wyprodukować 360 000 pocisków 155 mm rocznie (z planami zwiększenia do końca 2025 do 1,2 mln sztuk
https://defence24.pl/przemysl/ameryce-braknie-amunicji

W Europie sam Rheinmetal ma do końca 2025 produkować 700 000
https://tech.wp.pl/europejski-gigant-sie...355678368a
i już kasa na to poszła.

A wg tego w 2024 Europa była w stanie produkować 400-500tysięcy sztuk. Czyli więcej niż USA w tym samym okresie.
https://frontstory.pl/absent-ammo-bron-a...opa-rosja/


Oczywiście USA są militarnie silniejsze od Europy ale ta dysproporcja nie jest aż tak ogromna i jeżeli faktycznie będzie tak jak poniżej napisałes:

Cytat:Stawiam tezę, ze ewentualnie porozumienie z Kremlem zostanie Uni Europejskiej narzucone i zawarte tylko z Waszyngtonem. Europa nie jest żadnym graczem.

To będzie to przejawem raczej słabości politycznej Europy a nie militarnej.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
(22.01.2025, 23:59)DziadBorowy napisał(a): A wg tego w 2024 Europa była w stanie produkować 400-500tysięcy sztuk. Czyli więcej niż USA w tym samym okresie.
https://frontstory.pl/absent-ammo-bron-a...opa-rosja/

W tym artykule jest kilka ciekawych fragmentów, które jednak wskazują na kluczową rolę, jaką odegrały USA w obronie Ukrainy.

Cytat:Ukraiński prezydent Zełenski ujawnił pod koniec lutego, że pomoc z Europy nie przekroczyła 30 proc. obiecywanej liczby. Hanno Pevkur, estoński minister obrony, w rozmowie z nami przyznał, że Europa wyznaczyła sobie nowy termin na dostarczenie 1,1 mln sztuk do końca tego roku.

Według ukraińskiego ministerstwa obrony, Ukraina od początku pełnoskalowej inwazji otrzymała od UE 500 tys. pocisków artyleryjskich.

Cytat:Wiosną sytuacja na frontach była bardzo niepewna. „Perspektywa przegranej Ukrainy jest odległa o sześć tygodni” – mówił wysoki rangą urzędnik z Europy Wschodniej w wywiadzie dla estońskiego portalu Delfi. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wzywał zaś do zwiększenia wsparcia amunicyjnego dla Ukrainy dodając, że to jeden z powodów, dla których Rosja była w stanie poczynić postępy na polu bitwy.

Dopiero w maju, po wznowieniu amerykańskich pakietów pomocowych dzięki porozumieniu w Kongresie USA, Ukraina była w stanie powstrzymać rosyjskie natarcie.

Cytat:Według danych opublikowanych przez rząd USA, od początku inwazji Stany wysłały do Ukrainy ponad 3 mln pocisków artyleryjskich 155 mm, a także ponad milion innych pocisków dużego kalibru. Ukraińskie Ministerstwo Obrony informuje, że w tym samym okresie otrzymało od Unii Europejskiej zaledwie nieco ponad pół miliona pocisków różnych kalibrów.

Cytat:Wsparcie dla Ukrainy ze strony Europy jest obecnie drugorzędne. Wprost przyznał to Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla „Washington Post” w marcu: „Brak wsparcia USA oznacza, że nie mamy obrony powietrznej, rakiet Patriot, zagłuszaczy do walki elektronicznej ani pocisków artyleryjskich 155 mm”

Jeśli chodzi o podany wykres słupkowy, to jest tam podpis "allocations are defined as aid which has been delivered or specified for delivery". Nie wiem więc, na ile te dane są wiarygodne, bo nie wiem, jak rozumieć "specified for delivery". Szczególnie, że powyżej jest podana wypowiedź Zelenskego, że pomoc z UE nie przekroczyła 30% obiecanych pocisków.
Odpowiedz
@Slup
Jeżeli chodzi o pociski to co piszesz się zgadza. Europa nie dała rady dostarczyć tego co obiecała. Przynajmniej do końca 2023 roku - potem była słynna Czeska inicjatywa amunicyjna - więc mogło się to już zmienić. Problem wydaje się leżeć jednak nie w tym, że USA miały znacząco większe możliwości produkcyjne a znacząco większe zapasy. Co do sprzętu to on raczej dotarł. Owszem dane są nieaktualne ale np w drugą stronę. Na tej stronie, na którą powołuje się ten wykres są dane szczegółowe co i ile przekazano. I na przykład w przypadku BWP jest informacja że przekazaliśmy Ukrainie 42 BWP1 - tymczasem poszło ich co najmniej 10 razy tyle. Tak samo Krabów poszło dużo więcej niż te 18. Nie ma tam w ogóle uwzględnionych samolotów - a poszło ich kilkadziesiąt sztuk. Same F16 to są grube miliardy, które nie figurują w tym zestawieniu, ponieważ dokładne informacje ile już poszło na Ukrainę są utajnione.

https://www.ifw-kiel.de/topics/war-again...t-tracker/
Ogólnie koresponduje to z innymi źródłami. Oczywiście nie jest to 1:1 ale wygląda wiarygodnie.

Ogólnie można spierać się o jakieś szczegóły ale Europa wbrew słowom Trumpa przekazała podobną pomoc militarną niż USA. I z wyjątkiem amunicji to nie było "wszystko co mogliśmy" ale raczej "wszystko co chcieliśmy". Ostatnio znowu Scholtz zablokował jakiś pakiet pomocy co spowodowało ostrą scysję z Niemiecką minister obrony. Pytanie więc, czy USA byłyby zdolne realnie podwoić swoją pomoc jest zasadne.

Natomiast jeżeli chodzi o całość pomocy, czyli militarna plus ekonomiczna to Europa przekazała około 30% więcej pomocy niż USA. A teza, że USA odgrywają kluczową rolę w pomocy militarnej dla Ukrainy jest tak samo zasadna jak to, że Europa też odgrywa taką rolę.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
(22.01.2025, 23:59)DziadBorowy napisał(a): W marcu 2024 USA były w stanie wyprodukować 360 000 pocisków 155 mm rocznie (z planami zwiększenia do końca 2025 do 1,2 mln sztuk
https://defence24.pl/przemysl/ameryce-braknie-amunicji

W Europie sam Rheinmetal ma do końca 2025 produkować 700 000
https://tech.wp.pl/europejski-gigant-sie...355678368a
i już kasa na to poszła.

Z pierwszego artykułu wynika, że gdyby nie uchwalono pakietu wsparcia dla Ukrainy w 2024, to USA musiałyby zmniejszyć swoją produkcję artyleryjską do 72 000 pocisków miesięcznie. Zatem USA w marcu 2024 miały tempo produkcji, które umożliwiało wyprodukowanie (bez dodatkowych pieniędzy z pakietu pomocowego Ukrainie) co najmniej 12 * 72 000 = 850 000 pocisków artyleryjskich rocznie. W tej liczbie 360 000 pocisków 155 mm z planami zwiększenia tego do 1.2 mln sztuk w 2025.

Natomiast drugi artykuł stwierdza, że

Cytat:Z kolei całkowite możliwości produkcyjne koncernu Rheinmetall, obejmującego fabryki z Niemiec, Hiszpanii, Republiki Południowej Afryki, Australii i Węgier, mają osiągnąć zdolność produkcji 700 tys. pocisków artyleryjskich rocznie w 2025 r.

Czyli tutaj mowa o wszystkich pociskach produkowanych przez Rheinmetall.
Odpowiedz
(23.01.2025, 09:46)Slup napisał(a): Natomiast drugi artykuł stwierdza, że

Cytat:Z kolei całkowite możliwości produkcyjne koncernu Rheinmetall, obejmującego fabryki z Niemiec, Hiszpanii, Republiki Południowej Afryki, Australii i Węgier, mają osiągnąć zdolność produkcji 700 tys. pocisków artyleryjskich rocznie w 2025 r.

Czyli tutaj mowa o wszystkich pociskach produkowanych przez Rheinmetall.

Mowa o amunicji artyleryjskiej, wiec chodzi chodzi o amunicję 155 mm. NATO nie używa praktycznie innego kalibru. Tu masz dokładniejsze źródło.
https://esut.de/en/2024/01/meldungen/472...igung-aus/

Cytat:Rheinmetall CEO Armin Papperger estimated the company's capacity for 155mm ammunition at 350,000 rounds (full shots) and announced an increase to 700,000 rounds by 2025.

Przecież tylko ta nowa fabryka Rheinmetalla na Litwie ma produkować kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Ta budowana na Ukrainie ma rocznie produkować ilości "sześciocyfrowe".
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
(23.01.2025, 09:45)DziadBorowy napisał(a): Natomiast jeżeli chodzi o całość pomocy, czyli militarna plus ekonomiczna to Europa przekazała około 30% więcej pomocy niż USA.  A teza, że USA odgrywają kluczową rolę w pomocy militarnej dla Ukrainy jest tak samo zasadna jak to, że Europa też odgrywa taką rolę.

Nie będę się spierał, bo nie sprawdzałem danych i mam wątpliwości, czy dane, które mógłbym uzyskać, byłyby wiarygodne. Wiem, że w Polsce często z dużym rozgoryczeniem podnoszono zarzut, że dane podawane przez Kiel Institute nie uwzględniają części polskiej pomocy, a w przypadku innych państw biorą pod uwagę pomoc zadeklarowaną. Z drugiej strony Polacy nie byliby sobą, gdyby nie odczuwali rozgoryczenia z tego powodu, że nasz wkład jest mniej dostrzegany. Podaję to jako przykład, że wokół pomocy na Ukrainie toczy się gra propagandowa. Stąd trudno się rozeznać, co jest prawdą.
Odpowiedz
(23.01.2025, 10:04)Slup napisał(a): Nie będę się spierał, bo nie sprawdzałem danych i mam wątpliwości, czy dane, które mógłbym uzyskać, byłyby wiarygodne. Wiem, że w Polsce często z dużym rozgoryczeniem podnoszono zarzut, że dane podawane przez Kiel Institute nie uwzględniają części polskiej pomocy, a w przypadku innych państw biorą pod uwagę pomoc zadeklarowaną. Z drugiej strony Polacy nie byliby sobą, gdyby nie odczuwali rozgoryczenia z tego powodu, że nasz wkład jest mniej dostrzegany. Podaję to jako przykład, że wokół pomocy na Ukrainie toczy się gra propagandowa. Stąd trudno się rozeznać, co jest prawdą.

Bo on bazował na tym co oficjalnie potwierdził polski rząd. Dokładnych ilości, które w kilku przypadkach były znacznie większe niż zadeklarowane nie podano, ze względów bezpieczeństwa. Co moim zdaniem jest bez sensu, bo ruscy i tak dobrze wiedzą ile i co przekazaliśmy. BWP poszły na przykład ogromne ilości, stąd zielone światło dla Borsuka, którego pilnie potrzebujemy (umowa będzie, na ten moment MON spiera się z PGZ o ostateczną cenę)

Stąd ta inicjatywa Dudy:
https://defence24.pl/geopolityka/prezyde...la-ukrainy

Który zresztą wyszedł tu nieco przed szereg bo podobne opracowanie szykował już kosiniakowy MON.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
Walka buldogów pod Trumpowym dywanem rozgrywa się już na pełnej

[Obrazek: M5G5bwN.png]

OpenAI chwali się, jakie pieniądze dostanie z Projektu Stargate. Na co Elon odpowiada, że Projekt Stargate tych pieniędzy ni mo.

Teraz pozostaje czekać, czyje kości ostatecznie spod dywanu wypadną.
Odpowiedz
(23.01.2025, 09:59)DziadBorowy napisał(a): Mowa o amunicji artyleryjskiej, wiec chodzi chodzi o amunicję 155 mm. NATO nie używa praktycznie innego kalibru.

O ile wierzyć podanemu przez Ciebie artykułowi wyżej, Amerykanie wyprodukowali w 2024 co najmniej 840 000 pocisków artyleryjskich z czego 350 000 kalibru 155 mm. Muszą więc produkować inne niż kaliber 155 mm.

Miałeś rację w sprawie planowanej produkcji pocisków przez Rheinmetall w 2025. We wcześniej podanych przez Ciebie artykułach nie było precyzyjnie wyjaśnione, o jaką amunicję chodzi.

Dodatkową ciekawostką jest, że Rheinmetall rozbudowuje fabrykę na Węgrzech u Orbana.
Odpowiedz
(23.01.2025, 10:33)Slup napisał(a): Muszą więc produkować inne niż kaliber 155 mm.
Amunicja 105 mm była używana w haubicach starszego typu. Ale ten sprzęt pamięta jeszcze wojnę wietnamską. Może chodzić tu o amunicję czołgową i moździerzową 120 mm?


Cytat:Dodatkową ciekawostką jest, że Rheinmetall rozbudowuje fabrykę na Węgrzech u Orbana.

A my będziemy współpracować w tym zakresie ze Słowacją
https://defence24.pl/polityka-obronna/mo...i-amunicji

Jeżeli chodzi o transfer technologii to spoko, ale w obecnej sytuacji nie chciałbym abyśmy byli uzależnieni od jakichkolwiek dostaw i kaprysów pana Fico.

Swoją droga to tylko pokazuje w jak opłakanym stanie nasze możliwości produkcyjne do tej pory.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
(22.01.2025, 21:59)Kontestator napisał(a):
(22.01.2025, 17:57)bert04 napisał(a): Nie przesadzaj, tylko w pierwszym dniu Trump wyprodukował 80 dekretów. Spora część z nich to po prostu likwidacja dekretów lub postanowień Bidena. Nawet gdyby medialnie chciało się każdy z nich pojedynczo komentować, to się nie da.

Nie napisałem, że nagrane jest 80 podpisów. Ale że przy każdym nagranym daje komentarz. Na youtube masz sporo filmików z tego wydarzenia. Nawet w pewnym momencie mówi "Ile takich spotkań miał Biden? Zero i miałby zero do końca".

No ale mój drogi Kontestatorze, sam Trump tuż po wygranych wyborach wyprodukował serię filmików w mediach różnych, jakie to on będzie podpisywał Executive Orders. Z tyłu amerykańska flaga, z przodu palec wskazujący a na ścieżce dźwiękowej powtarzające się "w pierwszym dniu urzędowania podpiszę tamto, siamto i sramto". Było o imigrantach, o ochronie środowiska, o dżenderach, o cłach, o sankcjach. (W zasadzie tylko o Ukrainie nie wypowiadał się sam, tu operowali ludzie, których do tego odstawił).

Nie pamiętam, żeby Biden ani żaden inne prezydent-elekt robił podobną serię zapowiedzi, zanim obejmie posadę. Więc na serio, nie obwiniaj, że media były nakręcone, jeżeli sam "podpisywacz" był jednocześnie oryginalnym "nakręcaczem".

Cytat:
(22.01.2025, 17:57)bert04 napisał(a): Francja eksportuje 11% światowych produktów militarnych, około tyle co Rosja (stan rok 2024), drugie miejsce na świecie po USA. Niemcy prawie tyle co Chiny, 5,6%. Są jeszcze Włochy (4,3%), Wielka Brytania (3,7%), Hiszpania (2,7%). Nawet zaćpana trawką i tęczowa Holandia wyrabia 1,2%, a pro-imogracyjna i anty-klapsowa Szwecja eksportuje 0,8%. Polska natomiast 0,7%, 14 miejsce na świecie. Z pewnością to dlatego, że za dużo wrażliwości społecznej się tu rozpleniło, to jest te powód.

https://www.produktion.de/schwerpunkte/r...e-341.html

No patrz Pan i jakoś Europa nie potrafi Ukrainie zapewnić bezpieczeństwa. Bez pomocy USA Ukraina się sypie i mieliśmy tego przykład.

USA było decydujące w pierwszej fazie wojny, Europa w dłuższej mecie. Czechy są częścią Europy, to ich inicjatywa przyczyniła się do tego, że ukraińska artyleria jeszcze ciągle ma amunicję.

Cytat:Główne skrzypce w negocjacjach odgrywają USA a nie Europa. Zresztą sami Rosjanie powiedzieli, że interesują ich tylko rozmowy z Waszyngtonem.

Dlaczego tak jest, skoro jest tak świetnie?

Mylisz brak możliwości z brakiem woli. Cała Europa po podliczeniu ma jakieś 30% światowego rynku eksportów wojskowych, USA 42%. Przy czym USA (AFAIK) nie wysyłało do Ukrainy nowego sprzętu a tylko opróżniało masowo magazyny (no może poza Javelinami, te były dosyć świeżej daty).

Masz natomiast rację w innym aspekcie. Zełeński sam ostatnio wypowiadał się, że przyszłe pertraktacje pokojowe mogę się odbyć nie tylko z pominięciem Ukrainy, ale z pominięciem Europy.

Cytat:
(22.01.2025, 17:57)Trump napisał(a): I’m not looking to hurt Russia. I love the Russian people, and always had a very good relationship with President Putin - and this despite the Radical Left’s Russia, Russia, Russia HOAX. We must never forget that Russia helped us win the Second World War, losing almost 60,000,000 lives in the process. All of that being said, I’m going to do Russia, whose Economy is failing, and President Putin, a very big FAVOR. Settle now, and STOP this ridiculous War! IT’S ONLY GOING TO GET WORSE. If we don’t make a “deal,” and soon, I have no other choice but to put high levels of Taxes, Tariffs, and Sanctions on anything being sold by Russia to the United States, and various other participating countries. Let’s get this war, which never would have started if I were President, over with! We can do it the easy way, or the hard way - and the easy way is always better. It’s time to “MAKE A DEAL.” NO MORE LIVES SHOULD BE LOST!!!

Swoją drogą najnowszy wpis Trumpa.

Tak, wiadomo, sprzeda Ukrainę Rosji za europejskie pieniądze i jeszcze pomoże w jej odbudowywaniu w zamian za tani gaz. Nie powiem, żebym czegoś więcej oczekiwał, więc nie jestem rozczarowany.

Cytat:Ten fragment nawet mnie rozśmieszył We must never forget that Russia helped us win the Second World War, losing almost 60,000,000 lives in the process jak ktoś to skomentował "To takie trochę przejechanie kijem po prętach klatki z rosyjskim historycznym poczuciem narodowej wartości."

We can do it the easy way, or the hard way

A kto bierze jeszcze na poważnie teksty gościa, który myśli, że Hiszpania jest częścią BRICS? To znaczy, należy brać go na poważnie, bo jest szefem najpotężniejszego państwa na świecie. Ale to, co jęzorem chlapie, ma niewiele wspólnego z faktami. Nie wiem, skąd te liczby wziął, ale z moich źródeł wynika, że cały związek radziecki stracił nieco poniżej 30 milionów, z czego jakieś 8+ to Ukraińcy. Trump potrafi w jednej wypowiedzi nasrać na uczucia wszystkich zainteresowanych stron.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
(23.01.2025, 10:21)zefciu napisał(a): Walka buldogów pod Trumpowym dywanem rozgrywa się już na pełnej

[Obrazek: M5G5bwN.png]

OpenAI chwali się, jakie pieniądze dostanie z Projektu Stargate. Na co Elon odpowiada, że Projekt Stargate tych pieniędzy ni mo.

Teraz pozostaje czekać, czyje kości ostatecznie spod dywanu wypadną.
Tak się snują po necie teorie, jak to Musk wydyma Trumpa, ale mam wrażenie, że to Trump wydymał Muska. Ten go promował na ćwicie za bezdurno, a teraz Trump wyłoży kasę na AI śmiertelnego wroga Muska.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości