![]() |
|
Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - Wersja do druku +- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl) +-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4) +--- Dział: Społeczeństwo (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=16) +--- Wątek: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? (/showthread.php?tid=12759) |
RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - ErgoProxy - 21.02.2019 Na przykład ciemnotę i obskurantyzm wpływowi religii katolickiej? RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - ZaKotem - 21.02.2019 No, na przykład. To dość typowe w "Bible belt" w USA, a amerykańską katofobię entuzjastycznie kopiują różni polscy palikociarze, nawet nie zdając sobie sprawy, że lecą na lep religijnych fanatyków innej denominacji. RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - ErgoProxy - 21.02.2019 Mnie raczej chodziło o Oświecenie europejskie, które zbudowano na przeciwstawianiu się bastionowi ciemnoty w postaci Kościoła. Może wysprzątać najpierw własną stajnię Augiasza, zrobić porządek z własnymi mitami, a potem podwalać się do islamofobów? Świadczyć o idei życiem zgodnym z tą ideą? Hm? RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - znaLezczyni - 21.02.2019 I vice versa. Wysprzątać augiaszowy przybytek KK w Polsce, zanim się zacznie podwalać do islamu? RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - ZaKotem - 21.02.2019 (21.02.2019, 08:43)ErgoProxy napisał(a): Mnie raczej chodziło o Oświecenie europejskie, które zbudowano na przeciwstawianiu się bastionowi ciemnoty w postaci Kościoła. Może wysprzątać najpierw własną stajnię Augiasza, zrobić porządek z własnymi mitami, a potem podwalać się do islamofobów? Świadczyć o idei życiem zgodnym z tą ideą? Hm? W Oświeceniu uczestniczyli ateiści, katolicy i protestanci. I masoni, rzecz jasna. Oświecenie nie było ruchem antyreligijnym, chociaż oczywiście w jego ramach zaczął się rozwijać nowożytny ateizm. Owszem, właśnie w epoce Oświecenia po raz pierwszy pojawili się i tacy, którzy otwarcie i publicznie krytykowali wszelką religię. Dlatego taka postawa kojarzy się z Oświeceniem - bo przedtem takich nie było, a teraz się pojawili. Tak samo po rewolucji bolszewickiej pojawili się żydowscy urzędnicy, których za cara nie było, skąd powstało skojarzenie komunizm-Żydzi. Opieranie się na skojarzeniach nie jest jednak właściwe. Oświeceniowcy w istocie przeciwstawiali się ciemnocie, zabobonom i zacofaniu, ale tak samo robili ci z nich, którzy byli katolikami. Biskupa Ignacego Krasickiego chyba nie wykluczasz z nurtu Oświecenia? W Polsce Oświecenie robili głównie katolicy (do spółki z masonami, zresztą masoni też byli katolikami), no bo kto miał robić, skoro prawie wszyscy Polacy byli katolikami? Toteż podtrzymuję twierdzenie, że katofobia to nie jest żadne dziedzictwo Oświecenia, ale bezmyślne małpowanie amerykańskich wzorców. Tak jak prawactwo bezmyślnie kopiuje rasizm, który w Polsce nigdy nie miał podstaw do rozwoju, tak lewactwo równie bezmyślnie kopiuje katofobię, która jest nie tylko zła i brzydka, ale po prostu w polskich warunkach bez sensu. A której nie należy mylić z antyklerykalizmem, który sens ma i który mogą propagować i katolicy, a nawet biskupi.
RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - pilaster - 21.02.2019 (21.02.2019, 10:17)znaLezczyni napisał(a): Wysprzątać augiaszowy przybytek KK w Polsce, KK w Polsce urządza samobójcze zamachy terrorystyczne, podpala samochody i oddaje się innej działalności kryminalnej ? Ciekawe poglądy głosi Znalezczyni, bardzo ciekawe. ![]() (21.02.2019, 10:40)ZaKotem napisał(a): W Polsce Oświecenie robili głównie katolicy (do spółki z masonami, zresztą masoni też byli katolikami), no bo kto miał robić, skoro prawie wszyscy Polacy byli katolikami? W XVIII wieku? Litości... Natomiast katolicy w Polsce byli wtedy warstwą najbardziej wykształconą i oświeconą właśnie. I dlatego to oni robili Oświecenie, a nie prawosławni, żydzi, czy ormianie. RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - Quinque - 21.02.2019 ZaKotem napisał(a):(do spółki z masonami, zresztą masoni też byli katolikami), Kpisz czy o drogę pytasz? Masoneria została potępiona jako herezja przez papieża Klemensa XII. Wyznawca herezji katolikiem nie jest RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - ZaKotem - 21.02.2019 (21.02.2019, 10:42)pilaster napisał(a): W XVIII wieku? Litości... Prawosławni, Żydzi i Ormianie nie byli uważani ani sami siebie nie uważali za Polaków. Republikańska koncepcja narodu nie była wtedy w modzie. Postępem było już uznanie polskojęzycznych i katolickich chłopów za Polaków, co bynajmniej nie było oczywiste, także dla nich samych. RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - pilaster - 21.02.2019 (21.02.2019, 11:22)ZaKotem napisał(a):(21.02.2019, 10:42)pilaster napisał(a): W XVIII wieku? Litości... Wręcz przeciwnie, byli i uważali (ci co w ogóle jakąś autoidentyfikację na tym poziomie, inną niż "tutejsi" posiadali) Cytat:Republikańska koncepcja narodu nie była wtedy w modzie. Ależ skąd. W RON innej w ogóle nie było. Cytat:Talent śpiewania bardzo na Litwie popłaca, Tekst napisany już co prawda w pierwszej połowie XIX wieku, ale opisujący stosunki znane osobiście autorowi z czasów wcześniejszych. RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - Lampart - 21.02.2019 (21.02.2019, 10:17)znaLezczyni napisał(a): I vice versa. Wysprzątać augiaszowy przybytek KK w Polsce, zanim się zacznie podwalać do islamu? Yyy, nie. Prawo do krytyki jest prawem człowieka i wybór tematu jest dobrowolny. ZaKotem Cytat:Fobia religijna występuje nie wtedy, gdy jakaś religia się komuś nie podoba, tylko wtedy, gdy negatywne cechy wyznawcy jakiejś religii przypisujemy wpływowi tejże religii. Aaaa, to już rozumiem. Dżihad, zabójstwa honorowe, klitoridektomia (okaleczanie żeńskich narządów płciowych), to nie ma nic wspólnego z religią, a jeśli tak uznam to znaczy, że jestem chory na fobię religijną. RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - ZaKotem - 21.02.2019 (21.02.2019, 13:20)Lampart napisał(a): Aaaa, to już rozumiem. Dżihad, zabójstwa honorowe, klitoridektomia (okaleczanie żeńskich narządów płciowych), to nie ma nic wspólnego z religią, a jeśli tak uznam to znaczy, że jestem chory na fobię religijną. No widzisz, fajnie, że rozumiesz. RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - Quinque - 21.02.2019 ZaKotem nie odpowiedział na moje pytanie pilaster napisał(a):W XVIII wieku? Litości No ale to już po Unii Brzeskiej. Gdzie prawosławni nawracali się na katolicyzm. No masz przykład choćby św. Jozafata Kunewicza A z tego co pamiętam w XVI wieku cały wschód Polski byl prawosławny RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - Kozak Zaporoski - 21.02.2019 (21.02.2019, 10:48)Quinque napisał(a):ZaKotem napisał(a):(do spółki z masonami, zresztą masoni też byli katolikami), Na szczęście, z tego co wiem, było - minęło. Rzeczy jasna, o ile osobę ekskomunikowaną w ogóle uznaje się za "niebędącą katolikiem".
RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - bert04 - 21.02.2019 (21.02.2019, 17:12)Kozak Zaporoski napisał(a): Na szczęście, z tego co wiem, było - minęło. Z tego co wiem, nie minęło, zostało może nieco zniuansowane, niemniej KRK uznaje nadal masonerię za ekwiwalent innej religii a jej podstawy za niezgodne z katolicyzmem, jak islam i bahaizm też nie mogą być zgodne. Z drugiej strony nie można wykluczyć, że w różnych okresach czasu byli ludzie uważający się za katolików i jednocześnie będący w masonerii. Tak jak są katolicy parający się wahadełkowaniem, wywoływaniem duchów, wróżbiarstwem i inną zaawansowaną ezoteryką. Określenie "Wielkiego Architekta" było prawdopodobnie przed XVIII wiekiem identyfikowane z Bogiem judeo-chrześcijańskim a loże związane z budownictwem były katolickie, jak poświadczają AFAIK pewne ślady z okresu Elżbiety I i prześladowań katolików w Anglii. Rozdział nastąpił z formowaniem się nowożytnych loż wolnomularskich i jej "antydogmatycznej" doktryny. Ale do dziś na niższych stopniach wtajemniczenia szeregowy członek może mieć wrażenie, że sprzeczności nie istnieją lub są nieznaczne. Cytat:Rzeczy jasna, o ile osobę ekskomunikowaną w ogóle uznaje się za "niebędącą katolikiem". Można też się spierać, na ile apostatę uznajemy za osobę "niebędącą katolikiem", ale po co? RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - Quinque - 21.02.2019 Oczywiście. Przykład Sobór KNP IV 869 rok napisał(a):. W zgodzie z nim obecny święty i powszechny Sobór stanowczo wyklucza anatemą Anastazjusza, Konstantyna i Niceta, pozbawionych rozumu dostojników, godnych miana zbrukanych, a nawet trzeba powiedzieć więcej, ogarniętych zgnilizną; także Teodozjusza z Efezu, Sisynniusza Pastila, Bazylego Trikakaba, a szczególnie Teodoreta, Antoniego i Jana, którzy niegdyś byli zwierzchnikami Nowego Rzymu, cesarskiej stolicy chrześcijan, a okazali się oszczercami Chrystusa. Głosili oni czynem i słowem, że On w żaden sposób nie zdołałby zniszczyć i usunąć posągów bałwanów, jak to przepowiedział chór proroków Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - Kozak Zaporoski - 21.02.2019 (21.02.2019, 17:34)bert04 napisał(a): Z tego co wiem, nie minęło, zostało może nieco zniuansowane, niemniej KRK uznaje nadal masonerię za ekwiwalent innej religii a jej podstawy za niezgodne z katolicyzmem, jak islam i bahaizm też nie mogą być zgodne. Ekskomunika latae sententiae, owszem mineła. W istocie jednak przynależnosć do Wolnomularstwa wiąże się z trwaniem w stanie grzechu ciężkiego [Por. Quaesitum est declaration masonic associations] RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - Łazarz - 21.02.2019 Lampart napisał(a):Dżihad, zabójstwa honorowe, klitoridektomia (okaleczanie żeńskich narządów płciowych) Ale zdajesz sobie sprawę że poza dżihadem wymienione przez Ciebie rzeczy nie są nigdzie w świętych tekstach islamu zalecane ani nawet wspominane? Zaryzykowałbym zresztą twierdzenie że doktryna islamu zabójstwa honorowe zdecydowanie potępia (no chyba że mają zupełne niż chrześcijanie i żydzi podejście do samosądów, w co jednak wątpię) RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - ZaKotem - 21.02.2019 (21.02.2019, 16:44)Quinque napisał(a): ZaKotem nie odpowiedział na moje pytanie Bo zawierało presupozycje. RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - Lampart - 21.02.2019 (21.02.2019, 19:51)Łazarz napisał(a):Lampart napisał(a):Dżihad, zabójstwa honorowe, klitoridektomia (okaleczanie żeńskich narządów płciowych) Mało ważne, siedzi to w kulturze islamu głęboko. W kulturze katolickiej też jest wiele rzeczy, które nie są opisane w Biblii. RE: Czy można winić skorpiona za to, że jest skorpionem? - Quinque - 21.02.2019 Co to jest "kultura katolicka" i co to znaczy "nie są opisane w Biblii"? |