Forum Ateista.pl    

Reklama

Wróć   Forum Ateista.pl > Filozofia i światopogląd > Ateizm - dyskusje ogólne

Ateizm - dyskusje ogólne Dyskusje i opinie na temat ateizmu

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 23.05.2008, 16:05   #1
Novy
K-PAX

Novy's Avatar

Novy to obiecujący użytkownik
Smile Nie Czyń drugiemu co tobie nie miłe

przraża mnie, u wszystkich osób bardzo religijnych nie przestrzeganie zasad i nie jestem zdziwiony że, ludzie nie wierzący w boga np.ateiści czy new age przestrzegają tych zasad bardziej. Ateiści większośc których znam właśnie takich jest są wrażliwi , pomocni , tolerancyjni i masa wielkich zalet która pozwala im być sobą i żyć z zasadą ,,Nie czyń Drugiemu co tobie nie miłe,,
Stary 23.05.2008, 17:18   #2
Maoi
Shit happens

Maoi's Avatar

Maoi to obiecujący użytkownik
Domyślnie

,,Podług własnych miar''
Maoi jest offline   Cytuj
Stary 23.05.2008, 17:28   #3
Squeglee
Damned below Judassssss

Squeglee's Avatar

Squeglee to obiecujący użytkownik
Domyślnie

Cytat:
Napisał Novy Zobacz post
przraża mnie, u wszystkich osób bardzo religijnych nie przestrzeganie zasad i nie jestem zdziwiony że, ludzie nie wierzący w boga np.ateiści czy new age przestrzegają tych zasad bardziej. Ateiści większośc których znam właśnie takich jest są wrażliwi , pomocni , tolerancyjni i masa wielkich zalet która pozwala im być sobą i żyć z zasadą ,,Nie czyń Drugiemu co tobie nie miłe,,
Hipokryzja jest wszędzie. Nie ma tak, że w jakimś zgrupowaniu jest 90 % hipokrytów/złych ludzi, a gdzie indziej tylko 10 %.
Stary 23.05.2008, 17:31   #4
fishrosh
Diakon

fishrosh to obiecujący użytkownik
Domyślnie

Nie prawda. W zgrupowaniu hipokrytów jest 100% hipokrytów.
Stary 23.05.2008, 17:40   #5
Maoi
Shit happens

Maoi's Avatar

Maoi to obiecujący użytkownik
Domyślnie

Cytat:
Napisał fishrosh Zobacz post
Nie prawda. W zgrupowaniu hipokrytów jest 100% hipokrytów.
nie zawsze. ktoś może być hipokrytą będąc hipokrytą więc nie jest hipokrytą
Maoi jest offline   Cytuj
Stary 23.05.2008, 23:52   #6
Al-Rahim
Guest

Domyślnie

Wtedy dalej jest hipokrytą, spełnia definicje.
Stary 23.05.2008, 23:54   #7
Scully
Na emeryturze

Scully ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

jestem ateistką i czasem czynię drugiemu, co mnie niemiłe

nie narzucaj moralności, bo tworzysz nową religię...
And the voices of those who stand looking
and it makes me wonder
really makes me wonder
Scully jest offline   Cytuj
Stary 24.05.2008, 11:27   #8
Seth
Prawa ręka Jego Imperatorskiej Mości Fizyka I
Moderator

Seth's Avatar

Seth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Cytat:
Napisał Scully Zobacz post
jestem ateistką i czasem czynię drugiemu, co mnie niemiłe

nie narzucaj moralności, bo tworzysz nową religię...
Zgadzam się. Każdy ma prawo do własnej moralności, podłóg własnych potrzeb czy poglądów. I tak najgłębsza istota każdej moralności leży w osobistej odpowiedzialności przed sobą za własne czyny. Jak skrzywdzisz kogoś sobie bliskiego, to nie jest istotnym, że wiesz że postapiłeś źle czy że spotka Cie kara w pośmiernej nibylandii, istotne jest że cierpi przez Ciebie ktoś Ci bliski, boli cię jego cierpienie i wiesz, że to Ty za nie odpowiadasz.

Pozdrawiam

"Hope can drown lost in thunderous sound
Fear can claim what little faith remains
But I carry strength from souls now gone
They won't let me give in...
(...)
Death will take those who fight alone
But united we can break a fate once set in stone
Just hold the line until the end
Cause we will give them hell..."

EH
Seth jest offline   Cytuj
Stary 24.05.2008, 12:11   #9
Maat
disorder

Maat's Avatar

Maat roztacza wokół siebie szczególną auręMaat roztacza wokół siebie szczególną auręMaat roztacza wokół siebie szczególną aurę
Domyślnie

Cytat:
Napisał seth666 Zobacz post
Zgadzam się. Każdy ma prawo do własnej moralności, podłóg własnych potrzeb czy poglądów. I tak najgłębsza istota każdej moralności leży w osobistej odpowiedzialności przed sobą za własne czyny.
Czy mamy kilka moralności? Myślałam, że moralnośc jest tylko jedna - ludzka. Nie związana z żadną religią.
Więc - nie ma własnej moralności. Odpowiedzialność za własne czyny - ok, to jakby ten element. Ale nie mylmy sumienia z moralnością.
Stary 24.05.2008, 12:14   #10
Seth
Moderator

Seth's Avatar

Seth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciemSeth jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Ja rozróżniam moralność na zasadzie systemu etycznego a własny prywatny model. Masz kilka róznych gotowych szablonów, pod które możesz dla komfortu psychicznego sie dostosować a masz i własne poczucie "dobra" i "zła", ukształtowane na bazie mnóstwa czynników.

Pozdrawiam

(...)

EH
Stary 24.05.2008, 12:19   #11
xeno
Guest

Domyślnie

Cytat:
Zgadzam się. Każdy ma prawo do własnej moralności, podłóg własnych potrzeb czy poglądów
Owszem o ile owa moralność nie przekracza etycznych norm przyjętych przez ogół społeczeństwa pośród którego żyjesz.

Cytat:
I tak najgłębsza istota każdej moralności leży w osobistej odpowiedzialności przed sobą za własne czyny. Jak skrzywdzisz kogoś sobie bliskiego, to nie jest istotnym, że wiesz że postapiłeś źle czy że spotka Cie kara w pośmiernej nibylandii, istotne jest że cierpi przez Ciebie ktoś Ci bliski, boli cię jego cierpienie i wiesz, że to Ty za nie odpowiadasz.
Nie wiem czy tylko tak piszesz dla poprawności merytorycznej, ale cieszę się jeśli tak naprawdę myślisz.

pzdr
Stary 24.05.2008, 12:20   #12
The Phillrond
Żyjący

The Phillrond's Avatar

The Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rocka
Domyślnie

Cytat:
Napisał Xenomorph Zobacz post
Owszem o ile owa moralność nie przekracza etycznych norm przyjętych przez ogół społeczeństwa pośród którego żyjesz.

pzdr
Bo tak powiedziałeś i wydaje ci się że masz rację, czy po prostu "bo tak" ?
To już nie jest nawet zabawne
We'll see the city's ripped backside
We'll see the bright and hollow sky
We'll see the stars that shine so bright
Stars made for us tonight!
The Phillrond jest offline   Cytuj
Stary 24.05.2008, 12:32   #13
Seth
Moderator

Seth's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Mam pewien dystans do norm społecznych. Przede wszystkim wyrastają w sporym stopniu z religii, którą uważam za absurdalną i antyludzką. Po drugie stanowią formę, próby ograniczenia mnie i podporządkowania sobie. stanowią pewne sztywne ramy ograniczające myślenie i wolność.

Cytat:
Nie wiem czy tylko tak piszesz dla poprawności merytorycznej, ale cieszę się jeśli tak naprawdę myślisz.
Bo tak istotnie myślę. Nie widzę sensu moralności w jakiejkolwiek innej formie.

Pozdrawiam

(...)

EH
Stary 24.05.2008, 12:40   #14
Maat
disorder

Maat's Avatar

Maat roztacza wokół siebie szczególną auręMaat roztacza wokół siebie szczególną auręMaat roztacza wokół siebie szczególną aurę
Domyślnie

Cytat:
Mam pewien dystans do norm społecznych. Przede wszystkim wyrastają w sporym stopniu z religii, którą uważam za absurdalną i antyludzką.
A nie jest tak, że religia przejęłą normy etyczne od dawna obowiązujące we wszelkich społecznościach ludzkich? Przykładem jest dekalog. Uważam, że został stworzony na podstawie ogolnych praw współżycia w społeczeństwie i niewiadomo po co przypisany religii.
Cytat:
Po drugie stanowią formę, próby ograniczenia mnie i podporządkowania sobie. stanowią pewne sztywne ramy ograniczające myślenie i wolność.
Mnie nie ograniczają, bo mimo przestrzegania kononu etycznego potrafię myśleć swobodnie
Stary 24.05.2008, 12:42   #15
xeno
Guest

Domyślnie

Cytat:
Napisał Phillrond Zobacz post
Bo tak powiedziałeś i wydaje ci się że masz rację, czy po prostu "bo tak" ?
To już nie jest nawet zabawne
Mógłbyś jaśniej ?
Stary 24.05.2008, 13:15   #16
The Phillrond
Żyjący

The Phillrond's Avatar

The Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rocka
Domyślnie

Cytat:
Mógłbyś jaśniej ?
"Owszem o ile owa moralność nie przekracza etycznych norm przyjętych przez ogół społeczeństwa pośród którego żyjesz."

Czyli najmniejsze posunięcie wbrew ogólnie przyjętej etyce dyskredytuje danego człowieka do prawa posiadania własnej moralności? Nie każdy ma prawo do własnej moralności?
Chyba nie dostrzegasz tej wielkiej hipokryzji i obłudy w "normach społecznych" europy a w szczególności Polski.
We'll see the city's ripped backside
We'll see the bright and hollow sky
We'll see the stars that shine so bright
Stars made for us tonight!
The Phillrond jest offline   Cytuj
Stary 24.05.2008, 13:17   #17
Seth
Moderator

Seth's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Ahijah Zobacz post
A nie jest tak, że religia przejęłą normy etyczne od dawna obowiązujące we wszelkich społecznościach ludzkich? Przykładem jest dekalog. Uważam, że został stworzony na podstawie ogolnych praw współżycia w społeczeństwie i niewiadomo po co przypisany religii.
Może poniekąd masz rację. Ale na ile jesteś w stanie określić w którym kierunku działają bądź działały te interakcje? W jakim stopniu religia wpłynęła na normy, czy normy na religie? Pewne myślenie religijne zawsze przekłada sie na mentalność społeczną.

Inną kwestia jest to, że społeczeństwo zarazem deklaruje uznanie dla określonych norm, zaś w praktyce ich nie respektuje, jak np. przyzwolenie dla kary śmierci przy ewangelicznym nakazie miłości czy nieprzestrzeganie czystości przedmałżeńskiej wobec kościelnej nauki na temat seksualności.

To hipokryzja. Skoro większość narzucająca mi normy społeczne to hipokryci, to ciężko dziwić się dystansowi wobec tych norm.

Cytat:
Mnie nie ograniczają, bo mimo przestrzegania kononu etycznego potrafię myśleć swobodnie
Ja zaś wolę jako wolny człowiek, tworzyć własny kodeks etyczny a nie niewolniczo naśladować, te narzucane mi przez ogół.

(...)

EH
Stary 24.05.2008, 13:31   #18
Maat
disorder

Maat's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Może poniekąd masz rację. Ale na ile jesteś w stanie określić w którym kierunku działają bądź działały te interakcje? W jakim stopniu religia wpłynęła na normy, czy normy na religie?
Nie jestem w stanie, bo nie cofnę się w czasie [szkoda...]
Możemy tylko domniemywać... Zakładając, że pierwsze społeczności ludzkie formowały się dużo wcześniej przed religią katolicką, ich organizacja przełożyła się w jakiś sposób na dekalog. Oczywiście zapewne istniała inna forma religijności - wiara w siły natury np.
Cytat:
Inną kwestia jest to, że społeczeństwo zarazem deklaruje uznanie dla określonych norm, zaś w praktyce ich nie respektuje, jak np. przyzwolenie dla kary śmierci przy ewangelicznym nakazie miłości czy nieprzestrzeganie czystości przedmałżeńskiej wobec kościelnej nauki na temat seksualności.
To dlatego uważam, że gro katolików nie ma prawa się tak nazywać, tak samo jak politycy stanowiący prawo. Wiadomo jak ma się religia do rzeczywistości... to chyba osobny temat. Człowiek jest istotą niezwykle niedoskonałą, wymysla sobie idee i potem je porzuca... Jest istotą leniwą, bo nie chce mu się przestrzegać tych idei (praw religijnych) bo mu niewygodnie... Niepotrzebne zatem je ustanawia...
Cytat:
To hipokryzja. Skoro większość narzucająca mi normy społeczne to hipokryci, to ciężko dziwić się dystansowi wobec tych norm.
Yes yes...
Cytat:
Ja zaś wolę jako wolny człowiek, tworzyć własny kodeks etyczny a nie niewolniczo naśladować, te narzucane mi przez ogół.
Nie mówiłam o niewolniczym przestrzeganiu kodeksu... Pewnych rzeczy nie zmienimy. Pewne rzeczy stosują się dla każdego - zakaz zabijania, okradania czy krzywdzenia innych - to ma utrzymać porządek w społeczeństwie, nie traktuje tego przez pryzmat religii.
Stary 24.05.2008, 13:38   #19
Seth
Moderator

Seth's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Nie jestem w stanie, bo nie cofnę się w czasie [szkoda...]
Możemy tylko domniemywać... Zakładając, że pierwsze społeczności ludzkie formowały się dużo wcześniej przed religią katolicką, ich organizacja przełożyła się w jakiś sposób na dekalog. Oczywiście zapewne istniała inna forma religijności - wiara w siły natury np.
Wiara w siły natury to najpierwotniejsza i moim zdaniem "najczystsza" forma religijności
Zaś domniemywac możemy wszystko, np. niejaki pan Erich von Daniken, domniemywa, że to cywilizacje pozaziemskie zbudowaly Piramidy, zaś Zacharia Sitchin, że to oni stworzyli człowieka

Cytat:
To dlatego uważam, że gro katolików nie ma prawa się tak nazywać, tak samo jak politycy stanowiący prawo. Wiadomo jak ma się religia do rzeczywistości... to chyba osobny temat. Człowiek jest istotą niezwykle niedoskonałą, wymysla sobie idee i potem je porzuca... Jest istotą leniwą, bo nie chce mu się przestrzegać tych idei (praw religijnych) bo mu niewygodnie... Niepotrzebne zatem je ustanawia...
dlatego nie ma sensu istnienia jakichs stałych absolutnych praw. Środowisko jest zbyt zmienne by jakiekolwiek prawo miało absolutna rację bytu.

Cytat:
Yes yes...
Ironia?

Cytat:
Nie mówiłam o niewolniczym przestrzeganiu kodeksu... Pewnych rzeczy nie zmienimy. Pewne rzeczy stosują się dla każdego - zakaz zabijania, okradania czy krzywdzenia innych - to ma utrzymać porządek w społeczeństwie, nie traktuje tego przez pryzmat religii.
Pod tym względem muszę się zgodzić. Pewne zakazy mają wysoki walor praktyczny.

Pozdrawiam

(...)

EH
Stary 24.05.2008, 13:49   #20
Maat
disorder

Maat's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Wiara w siły natury to najpierwotniejsza i moim zdaniem "najczystsza" forma religijności
Zaś domniemywac możemy wszystko, np. niejaki pan Erich von Daniken, domniemywa, że to cywilizacje pozaziemskie zbudowaly Piramidy, zaś Zacharia Sitchin, że to oni stworzyli człowieka
O tak, czytałam pisma obu ww panów dla rozrywki intelektualnej

Cytat:
Ironia?
Raczej nie ironia tylko poklask

Wróć   Forum Ateista.pl > Filozofia i światopogląd > Ateizm - dyskusje ogólne

Zakładki

Tagi
:))

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów